Palais de Chaillot

Zespół budynków usytuowanych na zboczu wzgórza Chaillot. W XVII w. znajdował się tu klasztor wizytek. Napoleon I planował zbudowanie na tym miejscu najpiękniejszego i największego pałacu świata przeznaczonego na rezydencję dla swojego jedynego syna Napoleona II (projekt P.F. Fontaine'a i Ch. Persiera). W związku z Wystawą Światową 1878 roku, G. Davioud i J.D. Bourdais wznieśli na wzgórzu Palais du Trocadero — utrzymany w pseudomauretańskim stylu pawilon wystawowy z centralną kopułą i dwoma mineretami. Z okazji Wystawy Światowej 1937 roku pałac zburzono i w latach 1935-37 zbudowano wg projektu L. Azema, J. Carlou i L. Boileau nowe pawilony, które otrzymały nazwę Palais Chaillot. W skład kompleksu wchodzą dwa przedzielone dziedzińcem olbrzymie zakrzywione skrzydła, każde .długości 195 m. Na ich końcach wzniesiono monumentalne pawilony. Fasadę poprzedza zespół tarasów (rozlega się z nich piękny widok), fontann i basenów oraz Jardins du Trocadero (ogrody Trocade­ro), ozdobione wykonanymi przez 40 artystów rzeźbami plenerowymi.
Pałac jest siedzibą czterech znanych muzeów:
Musee de l'Homme (muzeum człowieka) — otwarte w 1937 roku jako oddział Museum National de l'Histoire Naturelle. Posiada bardzo bogate zbiory etnograficzne z całego świata, w tym słynną kolekcję sztuki ludów pierwotnych. Bogata biblioteka oraz archiwa fotografii i nagrań dźwiękowych.
Musee des Monuments Francais (muzeum francuskiej sztuki monumentalnej) — założone w 1882 roku w „Pałacu Trocadero" z inicjatywy E. E. Violet-le-Duca, twórcy pierwszej naukowej teorii renowacji zabytków, konserwatora "Sainte-Chapelle", "Notre-Da­me", katedr w Amiens, Reims i Laon, zamku Pierrefonds oraz murów obronnych Carcassonne. Posiada zbiory gipsowych odlewów najcenniejszych francuskich rzeźb i pomników, kopie malowideł ściennych i witraży oraz makiety budowli. Bogata biblioteka i archiwum fotograficzne.
Musee de la Marine (muzeum marynarki).
Musee de Cinema Henri Lanlois — dokumentacja historii kina od roku 1895 po dziś dzień.
W latach 1920-1973 w Palais de Chaillot (wcześniej w Palais du Trocadero) miał swą siedzibę słynny francuski teatr — „Theatre National Populaire" (TNP). Szczególnie wysoki poziom artystyczny nadał mu J. Vilar — dyrektor w latach 1951-63. Gwiazdą teatru był Gerard Philipe. W 1973 roku teatr przeniósł się do Lyonu.
Na osi pałacu, pomiędzy Ogrodami Trocadero a Sekwaną place de Varsovie (plac Warszawy). Po prawej stronie placu, na skraju ogrodu wznosi się pomnik ku czci Polaków biorących w okresie II wojny światowej udział w walkach o wyzwolenie Francji. Odsłonięty 13 stycznia 1978 roku monument autorstwa A. Greck'a przedstawia Bohatera podtrzymywanego przez Nike.

Za Palais de Chaillot rozległy place du Trocadero z umieszczonym na środku konnym posągiem marszałka Focha. Jest to centralny punkt XVI okręgu. Jego nazwa pochodzi od zdobytego w 1823 roku przez wojska francuskie niewielkiego fortu pod Kadyksem. Do placu przylega Cimetiere de Passy — miejsce spoczynku znakomitego malarza E. Maneta, autora „Śniadania na trawie".
Dostojne avenue Georges Mandel i avenue Henri Marti łączą place du Trocadero z Laskiem Bulońskim.