Strona główna

Przewodnik po Paryżu

Paryż jest stolicą i najbardziej zaludnionym miastem Francji. Położony nad rzeką Sekwaną, w północnej części kraju, to jest w centrum regionu Île-de-France. Miasto ma powierzchnię 105 km² i populację wynoszącą około 2 300 000 mieszkańców, a w całej aglomeracji mieszka około 10 500 00 osób. Region administracyjny obejmuje 12,012 km², i około 12 milionów mieszkańców.

Paryż została założona w III wieku pne przez Celtów o nazwie Parisii, którzy dali miastu nazwę. Przez 12 wieku, Paryż był największym miastem w świecie zachodnim, dobrze prosperującym ośrodkiem handlowym, a Uniwersytet w Paryżu, jednym z pierwszych w Europie.
Region Paryża miał PKB wynoszące 624 miliardów € (687 mld $) w 2012 roku, co stanowi 30,0 procent PKB Francji i stawia go jako jeden z pięciu najbogatszych regionów w Europie; jest to finansowe centrum Francji. Mieszczą się tu siedziby 29 z 31 francuskich firm z rankingu Fortune Global 500.

Paryż posiada najczęściej odwiedzane muzeum sztuki na świecie: Luwr, a także Musée d'Orsay, znany jest ze swojej kolekcji sztuki francuskiego impresjonizmu, a Musée National d'Art Moderne, muzeum nowoczesnej i współczesnej sztuka. Wartym uwagi zabytkiem architektury w Paryżu jest Katedra Notre Dame (XII wiek); Sainte-Chapelle (XIII wiek); Wieża Eiffla (1889); i Bazylika Sacré-Coeur na Montmartre (1914). W 2014 roku Paryż odwiedziło 22,4 mln osób, co czyni go jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych na świecie. Paryż jest również znany ze swojego stylu, w szczególności z odbywającego się co pół roku Paris Fashion Week, oraz wykwintnej kuchni. Większość francuskich głównych uniwersytetów znajduje się w Paryżu; podobnie jak główne gazety Francji, w tym Le Monde, Le Figaro, i Libération.
Paryż jest siedzibą klub piłkarski Paris Saint-Germain i klubu rugby Stade Français. Paryż jest gospodarzem corocznego turnieju tenisowego na kortach ziemnych French Open Grand Slam. Paryż gościł letnie Igrzyska Olimpijskie w 1900 i 1924 roku, Mistrzostw Świata FIFA 1938 i 1998 oraz Puchar Świata w Rugby 2007 .

Zwiedzanie Paryża z przewodnikiem


Miasto jest ważnym węzłem kolejowym, autostradowym i transportu lotniczego -obsługiwanym przez dwa międzynarodowe lotniska Paryż-Charles de Gaulle oraz Paris-Orly. Otwarte w 1900 roku metro obsługuje 4,5 mln pasażerów dziennie.