Dzielnica łacińska

QUARTIER LATIN
Historycznie zajmuje obszar rozciągający się pomiędzy Sekwaną na północy, górą św. Genowefy na południu, rue du Bac i rue du Cardinal-Lemoine na wschodzie. Omawiany pod tą nazwą obszar nie pokrywa się z obecnymi granicami administracyjnymi Quartier Latin. Nazwa dzielnicy pochodzi od łaciny, którą posługiwali się zamieszkujący tu od średniowiecza studenci i uczeni. W porównaniu z innymi rejonami miasta teren ten uległ w ciągu wieków stosunkowo nieznacznym przekształceniem. Udało mu się zachować ten sam specyficzny charakter dzielnicy uniwersyteckiej. Podobnie jak w średniowieczu, i dziś, jest to międzynarodowe skupisko pisarzy, artystów, naukowców i studentów oraz obsługujących ich księgarń, kawiarni i restauracji. Średniowieczny jeszcze rodowód posiada wiele tutejszych ulic: np. rue Zacharie, rue de la Parchimenerie, kościołów: Saint-Julien-le-Pauvre, Saint-Se­verin, Saint-Etienne-du-Mont. Do Rewolucji miały tu również swą siedzibę liczne zakony: dominikanie, franciszkanie, augustianie.
Wielka sława paryskiej uczelni („Sorbony") spowodowała, że od XIII w. nad Sekwanę zaczęła przybywać z najodleglejszych stron chętna do nauki młodzież. Jednak uroki wielkomiejskiego życia nie wszystkim pozwalały dokończyć studia i rozpocząć duchowną karierę.

Nie brakło jednak także i wykolejeńców, którzy z tych czy innych względów nie przyjmowali święceń. Nie mając przed sobą innych dróg żyli oni dalej jako studenci, korzystając z dobroczynności publicznej czy prywatnej, pijąc po szynkach, które gęsto powstają w dzielnicy (...) szukając szczęścia u pięknych mieszczek, awanturując się po mieście i okolicy. Legendy opowiadały nieco później o tajemnych wyprawach studentów do „Tour de Nesle" nad Sekwaną, gdzie Jeanne de Navarre, żona Filipa Pięknego, miała ich przyjmować z daleko posuniętą uprzejmością.
J. Bystroń

Dla obdarzonych największym temperamentem studentów władze miejskie zorganizowały nawet w Petit-Chatelet specjalne studenckie więzienie.
Główną ulicą "Dzielnicy Łacińskiej" jest - uważana za najstarszą w całym Paryżu - rue Saint-Jacques, biegnąca śladami drogi rzymskiej z początku naszej ery. Przeprowadzone w ciągu XIX w. prace urbanistyczne wzbogaciły dzielnicę o reprezentacyjne rue d'Ulm, rue Soufflot (okres pierwszego cesarstwa) oraz wytyczone już przez Haussmanna bulwary Saint-Michel i Sain-Germain, nadając położonej na uboczu i żyjącej własnym rytmem okolicy bardziej wielkomiejski charakter.

Zwiedzanie „Dzielnicy Łacińskiej" proponujemy zacząć od przylegającego do niej Jardin des Plantes.

Tagi: Loty Gdańsk Paryż, weekend w Paryżu przewodnik, wycieczka do Paryża

Zabytki:
- Jardin Des Plantes
- Pantheon
- Bibliotheque Sainte-Genevieve
- L'Eglise St-Etienne-du-Mont
- Sorbona
- College de France
- L'Hotel de Cluny
- L'Eglise Saint-Severin
- Val-de-Grace
- Institut de France
- Hotel de la Monnaie
- Ecole des Beaux-Arts
- Le Procop