Bois de Boulogne

Olbrzymi, liczący około 800 ha powierzchni park położony w zachodniej części miasta, ograniczony przez Neuilly, Long­champ, Boulogne, Auteuil i Passy. Jest on pozostałością dawnego królewskiego lasu Rouvray, przekazanego w XII w. opactwu Saint-Denis. Nazwa lasku pochodzi od wzniesionej na jego obszarze kaplicy Matki Boskiej z Boulogne-sur-Mer. W 1857 państwo przekazało te tereny miastu. W latach 1853-58 trwały prace przy organizowaniu wielkiego parku krajobrazowego. Założono wtedy dwa jeziora (lac Inferieur, lac Superieur), przeprowadzono potok, zbudowano kaskady, groty, mosty, place zabaw, polany wypoczynkowe, pawilony, kawiarnie i restauracje. Zorganizowano też ogród rozrywkowy Pre Catelan z estradą i pawilonami wypoczynkowymi oraz tory wyścigów konnych (Longchamp, Auteuil). Początkowo urządzeniem parku zajmował się Vare a następnie J. Alphand i D. Barillet-Deschamps.
Na skraju Bois-de-Boulogne ogród „Bagatelle" — założony w 1777 roku dla najmłodszego brata Ludwika XVI, późniejszego Karola X. W ogrodzie pałacyk o tej samej nazwie powstały w wyniku oryginalnego zakładu — zaprojektowano go w ciągu 24 godzin a zbudowano w 6 tygodni. W 1907 roku J.C.N. Forestier założył tu wspaniałe rosarium (1 ha pow.).
W 1860 roku na terenie lasku powstał założony przez Towarzystwo Aklimatyzacyjne Jardin d'Aeclimatation (ogród aklimatyzacyjny), zaprojektowany przez D. Barillet-Deschamps. Była to naukowa placówka zajmująca się introdukcją — wprowadzaniem na obcy teren — nowych gatunków roślin i zwierząt.