Biblioteque Nationale

Biblioteka Narodowa powiększona wokół hotel Tubeuf (powstała w roku 1633, zakupiona przez Mazariniego w roku 1644). Budynki północne Biblioteki są nowoczesne, a te, które otaczają rue Richelieu powstały w czasach II cesarstwa na miejscu dawnego hotel de Nevers.
Podstawą zbiorów Biblioteki była biblioteka królewska upaństwowiona w roku 1792. W wyniku konfiskat bibliotek klasztornych i szlacheckich zyskała w czasie Rewolucja ponad 300 tys. tomów. Znalazły się tam również rękopisy zlikwidowanej w 1795 roku Biblioteki Wydziału Teologicznego (dawnej Sorbony), cenne zabytki z Biblioteki Saint-Germain-des-Pres (9 000 rękopisów). To jedna z największych i najbogatszych bibliotek świata (ponad 20 mln. jednostek bibliotecznych, w tym ponad 8 mln. książek, 500 tys. tytułów czasopism, 800 tys. map, atlasów, obiekty ikonograficzne, numizmaty, itd.).
Wstęp na główną salę, tzw. Salle de travaille jest płatny i wymaga poręczenia. Czytelnia zaprojektowana wg Labrousta w stylu jego pierwszego dzieła — Biblioteki Saint Genevieve została otworzona w roku 1868. Ekspozycje dla zwiedzających organizuje się w galerie Mansart, w galerie Mazarin i w Le Gabinet des medailles et des antigues (Salon medali i sztuki starożytnej): zawiera ok. 400 tys. monet, posiada wspaniałą kolekcję kamei, a także dzieła sztuki z różnych okresów.