Le Procop

Ktoś powiedział, że kawiarnia jest najsolidniejszą instytucją Francji, niewrażliwą na zmiany ustrojowe. Dowodem na to, że w stwierdzeniu tym jest dużo prawdy może być z pewnością „cafe-restaurant" Le Procop (13, rue de l'Ancienne-Comedie). Dawna kawiarnia, założona w 1686 roku przez sycylijskiego szlachcica Francesca Procapio dei Coltelli. Odegrała znaczną rolę w historii politycznej i kulturalnej Francji. W XVIII w. spotykali się tu „encyklopedyści" i J. J. Rousseau. W okresie Rewolucji nazywano ją „gniazdem Jakobinów", bywali tu Danton i Marat. Później do jej stałych gości należeli słynni romantycy: G. Sand, A. de Musset, F. Chopin, F. Liszt, H. Balzak, T. Gautier. W szklanej gablocie kapelusz najświetniejszego klienta restauracji — Napoleona Bonaparte.

ECOLE MEDECINE
Dawna siedziba fakultetu medycznego uniwersytetu (obecnie przy rue des Saints Peles). Potężna budowla wzniesiona w latach 1769-1786 z przeznaczeniem na siedzibę Ecole de Chirurgie, rozbudowana w 1878 roku przez Ginaina. Na pierwszym piętrze gmachu mieści się muzeum historii medycyny. Fasada od strony rue de l'Ecole de Medecine: joński portyk kolumnowy oddzielający dziedziniec od ulicy; fasadę od strony bulwaru St-Germain zdobią kariatydy przedstawiające Medycynę i Chirurgię.
ODEON
Położony vis a vis „Pałacu Luksemburskiego" klasycystyczny gmach o surowej masywnej bryle z kolumnowym portykiem w fasadzie, wzorowanym na antycznej świątyni. Został zbudowany w latach 1779-82 przez M. Peyre'a i Ch. de Wailly na miejscu ogrodu hotel de Conde, z przeznaczeniem na Theatre Francais. Spalony w 1799 roku, został odbudowany przez Chalgrina w 1807 roku, później jeszcze przebudowywany w 1818r. Sala teatru mieszcząca 1200 widzów ozdobiona jest plafonem A. Massona z 1965 roku. Przed budynkiem wznosi się pomnik poety Emila Augiera.