Wieża Eiffel'a i Pola Marsowe

Zaprojektowana przez Gustawa Eiffla na Wystawę Światową w 1882 roku wieża ta, zwana przez Francuzów „starą damą" jest z pewnością najbardziej znanym obiektem miasta i najczęstszym motywem paryskich pamiątek. Budowa prowadzona wg bardzo szczegółowo opracowanego harmonogramu trwała od stycznia 1887 roku do wiosny roku 1889. Pracom towarzyszyła wielka dyskusja. Na ręce ówczesnego ministra przemysłu i handlu wpłynął ostry protest luminarzy kultury (Sully Prudhomme, Gounod, Dumassyn, Leconte de Lisie) żądających „wstrzymania budowy w samym sercu stolicy niepotrzebnej i potwornej wieży". Mimo sprzeciwów budowę ukończono w terminie i 31 marca 1889 roku odbyła się uroczysta inauguracja.
Znaleźli się również i tacy, którzy potrafili docenić swoistą estetykę tej nowej budowli. Zachwycali się nią m.in. Breton i Cocteau, malowali ją wielokrotnie Utrillo, Dufy i Delaunay. Wieża stała się tematem niezliczonej ilości anegdot, które zostały nawet zebrane w specjalnie wydanej książce.
Waga całej konstrukcji obliczona jest na 7000 ton. W chwili budowy liczyła ona 300 m wysokości i była najwyższym dokonaniem architektonicznym na świecie. Zainstalowana w 1957 roku na jej szczycie nowa antena telewizyjna powiększyła wieżę o kolejne 20 m.
Tour Eiffel posiada trzy platformy. Na pierwszej mieści się restauracja oraz „Cinemax" (kino, muzyka, video), na drugiej: kawiarnia i herbaciarnia, na trzeciej — galeria widokowa. Rocznie odwiedza wieżę kilka milionów osób.

CHAMP DE MARS
Pola Marsowe. Założone około 1770 roku olbrzymie pola manewrowe przeznaczone dla pobliskiej Ecole Militaire. Oprócz ćwiczeń wojskowych organizowano tu również wyścigi konne oraz jedne z pierwszych lotów balonowych. W okresie Rewolucji miejsce ważnych wydarzeń politycznych. W pierwszą rocznicę zdobycia Bastylii 14 lipca 1790 roku odbywały się tu uroczystości „Święta Federacji" (zwanego też „Dniem Bastylii") z udziałem króla Ludwika XVI oraz 14 tys. reprezentantów wszystkich prowincji kraju, Zgromadzenia Narodowego i wojska. Od 1867 roku teren kolejnych Wystaw Światowych — 1867, 1878, 1889, 1900, 1931, 1937. W latach 1908-28 „Pola Marsowe" przekształcono w istniejący do dziś rozległy 20 hektarowy park, którego obrzeża zabudowano zamożnymi kamienicami. Wokół wieży Eiffla rozciąga się park krajobrazowy z alejami spacerowymi, wodospadami i jeziorkami, natomiast w pobliżu Szkoły Wojskowej geometryczny ogród w stylu francuskim.